Return to خدمات

فرابنفش،اولتراویولتUV

سیستم فرابنفش ، اولتراویولت UV

پرتوی ماورای بنفش

ultraviolet-water-filter

                                           سیستم فرابنفش 2

فرابنفش

پرتوی فرابنفش اولترا ویولت -( UV -Ultra Violet)

اشعه فرابنفش UV (اولتراویولت )بخشی از طیف الکترومغناطیس است که در طیف بین نور مرئی و اشعه یونیزان (اشعه X و گاما) قرار می گیرد و طول موج آن بین 100 تا 400 نانومتر است.

اشعه UV ( اولترا ویولت ) ( فرا بنفش )را از نظر طول موج و تاثیرات بیولوژیکی به سه گروه تقسیم می کنند:

1) UVC  (100 تا 280 نانومتر)

2) UVB ( 280 تا 320 نانومتر)

3) UVA (320 تا 400 نانومتر)

باندهای A و B که طول موج بلندتر هستند بیشترین اثرات بیولوژیکی را ایجاد می کنند. طول موج های کوتاهتر از 200 نانومتر از نظر بیولوژیکی غیر فعال هستند و فقط در محیط خلاء یا محیطهای بسته گازهای بی اثر می توانند وجود داشته باشند، چون در فاصله  کوتاهی جذب می شوند. طول موج های 200 تا 290 نانومتر عمدتا در لایه شاخی پوست یا قرنیه چشم جذب می شوند. در صورتی که طول موج های بلندتر می تواند بر درم عدسی و عنبیه چشم اثر بگذارد.

منابع تولید اشعه UV (فرا بنفش ) ( اولترا ویولت ):

از منابع مهم تولید کننده اشعه UV ( فرابنفش ) خورشید است ولی بخش مهمی از این اشعه UV توسط لایه ازن استراتوسفر جذب می گردد و تخریب لایه ازن می تواند این اشعه خطرناک را که ازدیاد آن منجر به سرطان پوست می شود، به زمین بفرستد. منابع عمده دیگر تولید کننده اشعه ( فرابنفشUV )عبارت است از لامپهای پرفشار یا کم فشار بخار جیوه، ‌فلورسنت، دستگاههای جوشکاری، لوله های پلاسما، لیزر و … می باشند. به مراتب بیشترین میزان آسیب ها از مشاغلی ناشی می شود که کارگران در تماس با نور خورشید هستند و بیشترین زمان انتشار انرژی UV (فرابنفش )  از ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر می باشد. کارگران در تماس بالقوه با اشعه UV (فرابنفش ) در جدول ذکر شده اند. عواملی که بر شدت آسیب اثر می گذارند شامل مدت مواجهه، شدت تابش، فاصله از منبع تشعشع و جهت فرد در معرض نسبت به منبع مولد می باشد. بازتاب UV (فرابنفش ) از آب و برف یا سطوح محیطی دیگر می تواند بر شدت تماس بیفزاید .

اثرات زیست شناختی پرتو فرابنفش:

به علت آنکه اشعه UV ( فرابنفش ) نفوذ نسبتا ضعیفی دارد تنها اعضایی که بر آنها اثر می گذارد چشم و پوست است. آسیب چشمی به علت فعالیت حرارتی تماس پر قدرت کوتاه مدت یا ضربانی است و آسیب پوستی بطور شایع از طریق واکنش های فتوشیمیایی از قبیل واکنش های سمی و افزایش حساسیتی حاصل از تماسهای کم قدرت ممتد  یا پر قدرت کوتاه مدت است. اثرات حرارتی انعقاد پروتئینی و نکروز بافتی شروع سریعی دارند. اثرات تماسی مزمن شامل تسریع پیری پوست است که با از بین رفتن الاستیستی، افزایش پیگمانتاسیون، چین و چروک پوست و تلانژکتازی مشخص می شود.

حفاظت در برابر پرتو فرابنفش UV:

1- آموزش: افراد در تماس با این پرتو باید آموزش لازم را در زمینه اثرات و خطرات آن فرا گیرند.

2- فاصله از منبع پرتو: شدت پرتو با عکس مجذور فاصله از منبع کاهش می یابد.

3- وسایل حفاظت فردی: باید از وسایل حفاظت فردی، به ویژه در هنگام جوشکاری، مانند نقاب صورت، عینک مخصوص، دستکش و پیش بند چرمی استفاده گردد و معمولا استفاده از لباس فلانل بر هر نوع چرم آن برتری دارد. برای مشاغلی مانند کشاورزی و … استفاده از لباس پنبه ای پیشنهاد می شود.

4- محصور نمودن: با ایجاد اکران مناسب (پرده)، به خصوص در محل جوشکاری، باید افراد دیگر را از پرتو محافظت نمود. می توان از پرده ای با جنس پلی وینیل کلراید استفاده نمود. چون رنگ پرده دارای اهمیتی ویژه است بنابراین رنگ پرده نباید بازتاب دهنده پرتو باشد و مناسبترین رنگ،‌ رنگی است که در آن از اکسید زنگ و اکسید تیتانیم استفاده شده باشد. ماده حفاظتی دیگر برای محصور سازی، ‌شیشه می باشد که موج خطرناک پرتو را جذب می کند که پیشنهاد می شود در قسمت سترون نمودن در بیمارستان ها ازاین ماده استفاده گردد.

یکی از روشهای عمومی برای ضدعفونی آب و یکی از بهترین و مطمئن ترین روش تصفیه آبهایی که دارای آلودگی های بسیار خطرناک و جدی می باشند استفاده از سیستم اشعه فرا بنفش یا لامپ UV می باشد. معمولا از اشعه فرا بنفش UV جهت میکروب زدایی بهتر آب در کنار روشهای دیگر مانند کلرزنی و اسمزمعکوس استفاده می کنند. اين اشعه داراي طول موج 250 تا 270 نانومتر است.
در این سیستم ها آب وارد محفظه اصلی دستگاه از جنس استنلس استیل شده و مابین این محفظه و یک جداره داخلی از جنس کوارتز جریان می یابد. لامپ UV درون محفظه کوارتز قرار دارد. عمر لامپ ها معمولا بین 6000 تا 7500 ساعت می باشد و در این زمان با تولید دوز بالای اشعه به طور کامل میکروارگانیسم ها را از بین می برد .

مزایای استفاده از لامپ UV (فرا بنفش )

اشعه فرابنفش UV عوامل بیماری زایی که نسبت به گاز کلر مقاوم هستند نیز مانند legionella pneumophihia و pseudomonas aeroginose را از بین می برد.
– اشعه فرابنفش خواص فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر نمی دهد. از این نظر آب را به مواد شیمیایی آلوده نکرده و به صورت طبیعی حفظ میکند.
. (UV در طیف pH=6-8.5) . آب تأثیر بر قدرت ضدعفونی اشعه فرا بنفش ندارد pH
مستقیما در مسیر لوله آب نصب می شود و از این نظر نیاز به لوله کشی و فضای اضافی ندارد.

تلفن های تماس:
34705887 026
09356058552
آدرس ایمیل:
parsianab.wtp@gmail.com
کلمات مرتبط با uv: 
فروش اولتراویولت , خرید uv,   عوارض اشعه فرابنفش , مزایای استفاده از اولتراویولت , معایب اشعه فرا بنفش,لامپ UV ,فروش کوارتز UV,ضدعفونی آب,